JE 7% p.a. OPRAVDU TAK MÁLO?

Rozvaha, která Vám změní život

Otázkou, která se bude vždy opakovat je částka, kterou potřebujete na měsíc k tomu, abyste naplnili svůj životní standard. Z pravidla u mladších lidí, se pravděpodobně potkáme s vyšším nárokem na životní standard, než u starších. Řekněme, že člověk vydělává 24.000,- měsíčně. Jsou zde nezbytné výdaje, jako jídlo, pití a nájem, které se dají vmísit do 14.000,-. Samozřejmě, záleží na životním standardu a o tom to vše je.

Pokud budeme počítat, že po zaplacení nezbytných věcí zbyde danému jedinci 10.000,-. Je zde otázka, co s těmi penězi udělá. Pojďme se podívat na nejklasičtější případ, kdy si daný jedinec koupí starý automobil. Na který v lepším případě šetří 5 měsíců, nebo si na něj v horším případě půjčí. Starší automobil potřebuje plno oprav a tak není problém, aby se náklady na jeho pořízení a provoz, dostaly na 100.000,-. Opět. V lepším případě pak automobil funguje, v horším se při nehodě automobil rozbije a může jít do šrotu. Daný jedinec je pak 100.000,- v mínusu a nemá nic. Pouze půjčku, kterou musí splácet a žádný užitek z toho.

Návratnost 7% p.a. ze 100.000,- je 7.000,-. V případě, že si tento příklad ukazujeme na jedinci, jehož příjem je 24.000,- měsíčně. Znamená to, že 7.000,- je 29% z jeho měsíčního příjmu. Takže namísto “rozstřeleného” auta, si daný člověk zajistil 7 dnů volna, kdy si prakticky může vzít neplacené volno v práci, protože bude na stejných penězích.

29% z 25 dnů (prac. měsíc) = 7 dnů

Co se stane po 10 letech, při tomto rozkládání financí? Návratnost jedince s platem 24.000,- je 70.000,- p.a., což už jsou 3 měsíce placeného volna. ( 70.000 / 24.000 = 2.9 )

(V žádném z příkladů není započtená generace)

Teď se opět vracíme k životnímu standardu. Je opravdu tak důležité kupovat si vrak auta a platit nájem bytu 3+1, když je člověk sám? Nebo je lepší koukat do budoucna a po 20 letech jít při správném rozkládání financí do důchodu?

Někomu tato “rozvaha” dává smysl, někomu ne. Ty, kterým smysl nedává, si pravděpodobně říkají něco jako: “20 let je dlouhá doba”, nebo: “Rozhodně mi nestačí 200.000,- ročně k tomu, abych naplnil svůj standard.” Je to pochopitelné a záleží na každém.

Pokud Vám částka nestačí, nebo je na Vás čekací doba moc dlouhá, je potřeba zvýšit kapitál, který zvýší i návratnost. Jak kapitál zvýšit, si povíme v příštím segmentu, který Vám klasicky dojde na Váš email.

NEBO SE MŮŽETE PODÍVAT HNED TEĎ

> T r a n s l a t e